TURGAY KARADAG.. “DIGITAL KARIKATÜR” ÜZERINE…

digital-bant

Selam

Müsaade ederseniz ben de bu dijital karikatür-orijinal karikatür tartışmasına katılmak istiyorum..

Öncelikle bu konuda gördüğüm en önemli katkı Donquichotte'un ,karikatür sanatına çok büyük getirileri olacak bu tip tartışmaları başlatmasıdır.

Uzunca sayılabilecek bir süredir karikatüristlerin, karikatür sanatıyla ilgili doğru düzgün hiç bir tartışma yapmadıkları göz önüne alınırsa yapılan katkının büyüklüğü anlaşılır!Bu nedenle Erdoğan Karayeli kutlamamız gerkir.

Dijital Karikatür ve bunun yarışmalarda kabulü konusuna gelince..bence en güzel yaklaşımı Turgut Demir yapmış,eline sağlık.

Gerçekten de bu gün dünyada Dijital Sanat diye bir sanat var ancak,çizidiği orijinali photoshop programıyla boyamak ve bunun dijital karikatür olarak kabul edilmesini beklemek safdillik olur!

Herşeyi önce yerli yerine oturtmamız gerekir..

Karikatür özü itibariyle,zekice bir espriye dauyanır.Karikatürün sanat olan kısmı çizgidir.Yani çizgi sanatı diye bir şeyden söz edebiliriz,resmin renge,müziğin notaya dayanması gibi..
Yarışmalara gönderdiğimiz karikatürler,sonuçta özgün ya da değil onu yaratmış olan kişinin imzasını taşır,satmadığı müddetce de ona aittir.

Yarışma karikatürlerinin mutlaka çizen kişiye geri gönderilmesi esas olmalıdır.Ancak bu da yarışma tertip eden kurumlara bir sürü ek maliyet getirmekte sanırım..

Dijital ortamda eserini boyayan ya da o ortamın teknik özellklerini de eserinin esprisinin oluşumunda kullanmayı gereksinen,dijital teknikleri kullanarak yarışmaya gönderen kişi,aslında orijinal eserin kendisinde kalmasını da sağlamış olur..

Burada dikkat edilmesi gereken yarışmayı düzenleyen kurumun şartnamesinde dijital ortamda üretilmiş ya da boyanmış eseri kabul edebileceğini belirtmesidir.Onun ötesinde orijinal karikatür-dijital karikatür tartışması çok anlamlı gelmiyor bana açıkcası..

iyi tartışmalar..

Turgay KARADAĞ