SIMILAR CARTOONS…

similarcartoons-bant.jpg

ALANYA KARIKATÜR YARISMASI’NDA 2.LIK ÖDÜLÜ ALAN ALI BULCA, YAHOO GRUBUNA ICTEN VE DÜRÜSTCE KALEME ALINDIGINA INANDIGIMIZ BIR E-MAIL GÖNDERMIS. KENDISININ DE COK SASIRDIGI VE ÜZÜLDÜGÜ BENZERLIGIN SADECE BIR RASLANTI SONUCU GERCEKLESTIGINI YAZIYOR. SEVGILI BULCA’NIN SAMIMIYETINE INANMAMAK ELDE DEGIL. BU GÜZEL MEKTUBA KARSILIK SANIRIM IKI YILDIR ÜSTÜNDE TITIZLIKLE DURDUGUMUZ “SIMILAR” KARIKATÜR KONUSUNDA YINE BIR HATIRLATMA YAPMAMIZ GEREKECEK.
ADI ÜSTÜNDE “SIMILAR” YANÝ “BENZER” KARIKATÜR ADI ALTINDA YAYINLADIGIMIZ KARIKATÜRLERDE KIMSEYI TÖHMET ALTINDA BIRAKMAMAYA GAYRET EDIYORUZ. AKSI TAKDIRDE BANNER’IN BASLIGINI “PLAGIARISM-ESER HIRSIZLIGI” OLARAK KOYARDIK. IKI KAVRAM BIRBIRINDEN OLDUKCA FARKLIDIR. AMACIMIZ; ESER HIRSIZLIGINI ALISKANLIK HALINE GETIRENLERE KARSI BIR UYARI MEKANIZMASI OLUSTURMAKTIR. BIZIM GARIPSEDIGIMIZ SEY, TÜM ÜLKE CIZERLERINDEN BU KONUYA AGIRLIK VERMEMIZE OLAGANÜSTÜ DESTEK GELIRKEN, OZELLÝKLE TÜRK CIZERLERDEN TEPKI GELMESI, BIZI “HAFIYELIK”LE SUCLAMALARIDIR. (SON OLARAK TA, “KARIKATÜR ERGENEKON’U” YAKISTIRMASINA LAYIK GÖRÜLDÜK..) ETIK OLARAK BIR YANLIS MI YAPIYORUZ YA DA KISILERIN HAK VE HÜRRIYETINI GASP EDEREK, HAKSIZ YERE DESIFRE MI EDIYORUZ? NEDEN DÜNYAYLA TERS DÜSÜYORUZ, DOGRUSU ANLAYABILMIS DEGILIM. YAHOO GRUBUNDA DA BAZI ARKADASLARIMIZIN DEGINDIGI GIBI BU TÜR OLAYLARI ÖNLEMEK COK BASIT. BIZIM YILLARDIR UYGULADIGIMIZ YÖNTEM HER YARISMADA MEYVESINI VERMEKTE. “MIGRATION-GÖC” KONULU YARISMAMIZDAKI ILK DEGERLENDIRMEDE BIRINCI SECILEN KARIKATÜRÜ HATIRLAYIN, YANI “PAVEL KUCZYNSKI”NIN KARIKATÜRÜNÜ.. HENÜZ KIMSEDEN BIR UYARI GELMEDIGI HALDE KUCZYNSKI’NIN BIZZAT KENDISI KARIKATÜRÜNÜ DISKALIFIYE ETTI. BU KONUDA YAKIN GECMISTE SEVGILI SEVKET YALAZ’IN DA AYNI GEREKCEYLE ÖDÜL IADESINI DE HATIRLAMAKTA FAYDA VAR.
ASAGIDA YAYINLADIGIMIZ JEAN FRANCOIS MILLET’IN 1840 YILINDA CIZDIGI TABLODAKI BUGDAY BASAGI TOPLAYAN KADIN FÝGÜRLERININ SEKIZ AYRI VERSIYONUNUN CIZILMESINI VE BIRCOGUNUN DA ÖDÜL ALMASINI NASIL DEGERLENDIRDIGINIZI DOGRUSU COK MERAK EDIYORUM. GÖRÜNEN DÜPEDÜZ “PLAGIARISM-ESER HIRSIZLIGI”DIR. YANI BU KARIKATÜRLERI CIZEN KARIKATÜRCÜLER, ÜC TANE KADIN FIGÜRÜNÜ CIZMEKTEN ACIZLER MI? ILKOKUL COCUGU GIBI IKI KAGIDI ÜSTÜSTE KOYUP KOPYALAMANIN KARIKATÜR ETIGIYLE NE DENLI BAGDASTIGINI BANA BIRILERI ACIKLASIN LÜTFEN!
DEGERLI ARKADASLAR, ELBETTE “BENZER” KARIKATÜRLER OLMUSTUR VE OLACAKTIR DA.. AMA YILLARCA BU SANATA EMEK VERMIS INSANLARA KARSI BÜYÜK HAKSIZLIK OLARAK GÖRDÜGÜMÜZ “KOPYA VEYA CALINTI ESER” ALISKANLIGINA DA BIRILERININ DUR DEMESI LAZIM. BU KONUDA  FARKLI DÜSÜNEN  ARKADASLARIMIZA DA BU BÖLÜM ACIKTIR. TARTISMALAR, DÜZEYLI, SAYGI VE NEZAKET KURALLARI CERCEVESINDE OLDUGU SÜRECE FARKLI GÖRÜSLER SITEMIZDE HER ZAMAN YER ALABILIR. BUNDAN DA KARIKATÜR SANATI ADINA BÜYÜK MUTLULUK DUYARIZ.  E.K.

similar196.jpg