SCANDAL!!

similarcartoons-bant.jpg

similar-197.jpg

(THANKS TO , JULIAN PENA PAI, LOUIS POSTRUZIN AND HICABI DEMIRCI)

similar-196.jpg

(THANKS TO LOUIS POSTRUZIN)

ALANYA KARIKATÜR YARISMASI ÜZERINE…
ASLINDA BU YARISMA ÜZERÝNE SÖYLENECEK COK SEY VAR.. ÖNCELIKLE, ULUSLARARASI BÝR YARISMA JURISININ SADECE TURK KARIKATÜRCÜLERDEN OLUSMASI BAÞLIBASINA BIR HANDIKAP. GERCI, YARISMA SARTNAMESINDE MARLENE POHLE ADI GECIYORDU ANCAK FOTOGRAFLARA VE HABERLERE BAKTIGIMIZDA MARLENE’NIN BU YIL JURIDE YER ALMADIGI GÖRÜLÜYOR. BUYUK OLASILIK BU DEGERLENDIRMEDE ILK IKI KARIKATÜR, ARJANTIN ASILLI FECO BASKANI KARIKATÜRCÜNÜN GÖZÜNDEN KACMAYABILIRDI. BILIYORSUNUZ IKI SENE ÖNCE BEN DE ALANYA JURISINDEYDIM VE OZELLIKLE “DIJITAL KARIKATÜR” KONUSUNDA JURIYE TERS DÜSTÜM. VE NEDENDIR BILINMEZ BIR SONRAKI YIL, YARISMA JURISINDEN GEREKCE GOSTERILMEDEN CIKARILDIM. “YABANCI JURI ÜYESI” KONTENJANINA MARLENE POHLE CAGRILINCA YARISMA ADINA UMUTLARIM ARTMISTI. ANCAK GÖRÜLÜYOR KI, ÖZELLIKLE BU SENEKI ÖDÜLLENDIRME TAM BIR FIYASKO ILE SONUCLANDI. ZIRA JURI ÜYELERINI TEK TEK DEGERLENDIRDIGIMIZDE, ULUSLARARASI YARISMALARA SIKLIKLA KATILMIS, ÖDÜL ALMIS KARIKATÜRCÜLERDEN OLUSMADIGINI GÖRÜYORUZ. HEMEN HEPSI “ULUSAL” KARIKATÜR CIZEN VE HER BIRI “KENDI ICINDE DEGER” DOSTLARIMIZ. ANCAK, BIRAZ EGRI OTURUP, DOGRU KONUSMAK LAZIM. MESELA, JURI DEGERLENDIRMESI OLDUKCA KISA BIR SÜREDE VE FAZLA ARASTIRMADAN, TARTISMADAN YAPILIYOR. EH, DURUM BÖYLE OLUNCA BU TÜR KAZALAR DA KACINILMAZ OLUYOR.. (BELKI DEGERLENDIRMEYI NISAN VEYA MART AYLARINDA YAPMAKTA YARAR VAR. ZIRA, JURI YAZ AYINDA VE ALANYA GIBI TURISTIK BIR BÖLGEDE VE DE COK GÜZEL BIR OTELDE TOPLANIYOR. INSANIN “BIR AN ÖNCE SU IS BITSE DE HAVUZA YA DA DENIZE GIRSEK, SONRA DA RAKI SOFRASINDA BIR GÜZEL PIYIZLENSEK” DIYESI GELIYOR..)
DON QUICHOTTE’TA “SIMILAR” BÖLÜMÜ BENZER KARIKATÜRLER KONUSUNDA 200’E YAKIN KARIKATÜRLE HER ZAMAN IZLENEBILIR.. HIC DEGILSE YARISMA JURILERI BU BÖLÜME BÝR GÖZ GEZDIRSELER.. YILLARDIR SÖYLÜYORUZ, (TÜM YARISMALAR ICIN GECERLI) KARIKATÜRLER BÝR ÖN SECIMDEN GECEREK INTERNET ORTAMINDA BIR SÜRE SERGILENIR VE SONRASINDA DEGERLENDIRMEYE GIDILIR. DON QUICHOTTE BUNU ÜC YILDIR YAPIYOR.. IRAN CARTOON BU UYGULAMANIN EN BÜYÜK ÖRNEGI.. BÖYLELIKLE “BENZER VEYA KOPYA” KARIKATÜRLERIN BÜYÜK ÖLCÜDE ÖNÜNE GECILMIS OLUR..
BIR KARIKATÜR EMEKCISININ BASKA BIR EMEKCININ HAKKINA TECAVUZ ETMESI HOS BIR SEY OLMASA GEREK. VE BENCE EN KÖTÜSÜ DE, SANAL ORTAMDA DESIFRE EDILMEK.. ETIK OLARAK BU UYGULAMANIN DOGRU YAPIP YAPILMADIGI TARTISILACAGINA,  “KOPYA-CALINTI” ESERLERIN ÖNLENMESI ICIN DAHA NELER YAPILABILIR, ONLARA KAFA YORSAK SANKI DAHA IYI OLACAK.. ÖZELLIKLE “JURI YAPILANMASI” KONUSUNDA ÖNCELIKLE DERNEGIN, BU KONUDAKI CALISMALARINI VE ALISKANLIKLARINI (!) BIR KEZ DAHA GÖZDEN GECIRMESINDE YARAR VAR..  E.K.