NO SMOKING!..

no_smoking-bant.jpg

kamilyavuz-foto.jpg

Arkadaslar,
Birileri 20 Kasim’i Dünya Saglik Örgütü tarafindan (Kutlanan!) Dünya Sigarayi Birakma Günü ilan etti. WHO’nun dikkat çektigi bir gün vardir, O da 31 Mayis Dünya Sigarasiz Günü’dür (Bu günü, Sigarayla Savasanlar Vakfi yillarca ‘Sigarasizlik Günü’ diye lanse etti.) Bir de 9 subat Sigarayi Boykot Günü vardir… (Bugün de benim icadimdir)
Biri sabaha karsi TV’ye çikip ‘Tikara’ ya savas açti. Bütün savaslara karsiyiz. Sigarayi birakmak kisi iradesi ve hekim yardimiyla yapilir.
Bu vakfi ve digerlerini avukatim uyardi. Okullara gidip karikatürlerimden olusan sunum yaptilar, posterler CD’ler… Ler,ler vs.vs… basip sattilar… sattilar oglu sattilar. 1 TL’lik panolari 50’ye, sigarayi birakmak isteyenleri de sömürdüler, yaklasik 600 TLlerini senet karsiligi aldilar. Küpleri doldurdular. Hesabini veremediler, Vakifa el kondu. Bana göre bu bir balondu, patladi… 🙂
Yakinda büyük bir ilaç firmasi sigarayi biraktiran aþýyý Türkiye’ye getiriyor da iste zemin buradan çatliyor…
Elinde zigara olan güzel mankenler önceden fotograflandi. Sitelere girip bakin…
Benim bazi karikatürlerim studyolarda insan unsuru kullanilarak çekilmis, uyardim o gece kaldirildi. Hepimiz ayni sorunu yasayabiliriz, uyanik olalim… Çizerin yarattigi eserinden dogan haklari saklidir. Birileri fikrimden baska fikirler çikartmak isterse, ya da 250’yi geçmis olan anti tütün karikatürlerimden birini ya da birkaçini kullanmak isterse o zaman bedelini ödemek zorundadir. Ben telif bedelsiz verdigim ve verecegim kurum ve kuruluslari biliyorum. Böyle balonlara hiç olmazsa çizer arkadaslarim kanmasinlar diye uyarmak istedim.
Selamlar olsun..

Kamil Yavuz

***

SEVGÝLÝ KAMÝL YAVUZ’U SÝGARA KARÞITI YÖNÜYLE TANIRIZ. YILLARDIR ANTÝ-SÝGARA KARÝKATÜRLERÝ ÇÝZDÝ, ÇÝZDÝRDÝ. YAHOOGROUPS’A YAZDIÐI YAZIDAN BÝRÝLERÝNE MESAJ GÖNDERDÝÐÝNÝ DÜÞÜNDÜK. BÝZ DE BÝRAZ ÜSTÜMÜZE ALINMADIK DEÐÝL. ZAN ALTINDA KALMAMAK ÝÇÝN DE YAZISINI AYNEN KULLANDIK. KAMÝL YAVUZ’UN ÇÝZDÝÐÝ 250 ADET KARÝKATÜRÜ NEREDEN EDÝNEBÝLÝR, GÖREBÝLÝRÝZ BÝLMÝYORUZ. BAZI KONULAR ÇÝZER DOSTLARIN ÝLGÝSÝNÝ ÇEKÝNCE PEÞPEÞE ÇÝZGÝLER GELÝYOR. DOLAYISIYLA BAZI ESPRÝLER ÇAKIÞABÝLÝR. “SIMILAR-BENZER” BÖLÜMÜNÜ BUNUN ÝÇÝN OLUÞTURDUK ZATEN. GEREKÝRSE ORADA YAYINLARIZ. BU GÜNLERDE AKLIMIZDAN “NO SMOKING!” KONULU BÝR ULUSLARARASI SERGÝ DÜZENLEMEK GEÇÝYOR. ÞÝMDÝ BU SERGÝ ÝÇÝN KAMÝL YAVUZ’DAN ÝZÝN MÝ ALMAMIZ GEREKÝYOR ONU DÜÞÜNÜYORUZ. BELKÝ SEVGÝLÝ KAMÝL BÝZÝ BU KONUDA BÝLGÝLENDÝRÝR.. DQ

karayel-prize.jpg

ERDOGAN KARAYEL-ECZACILAR ODASI PRIZE/1980